Prohlídkové okruhy

Na co se můžete těšit

Během prohlídky se podíváte do kaple na prvním nádvoří s údajným portrétem básníka a spisovatele Karla Hynka Máchy. Pod prvním dvorem jsou zpřístupněná sklepení se sbírkou archeologických nálezů hradu. Ve sklepě je umístěna expozice zaměřena na pískovce s názvem „Chvála pískovce“. Představí vám vznik a váznam pískovce a krásu pískovcových skal v Českém ráji. Najdete tady i poděkování akademickému sochaři Jiřímu Novákovi, který stvořil kopie Valdštejnských soch.

V klasicistním domě si v patře můžete prohlédnout Slavnostní sál a salonek s portrétní galeríí Lexů z Aehrenthalu. Na druhém dvoře se nachází hladomorna a na druhém nádvoří si odpočinete na verandách. Následně zajdete do kostela svatého Jana Nepomuckého z 18. století, biliárového sálu a na výstavu modelů hradů a zámků oblasti Český ráj. Prohlídka je pro návštěvníky volná. Procházíte prostory samostatně podle libosti. Najdete tady místa k odpočinku a posezení u stolečků. Průvodcovský výklad je k dispozici celodenně ve Slavnostním sále. Skupiny a výpravy se mohou nechat provést celým hradem. Vnější prostory mohou navštívit i pejsci na vodítku. Během roku se konají i kostýmované a noční prohlídky.

K novějším atrakcím patří dřevěný kulisový „Minihrádek“ s okýnky, kde se fotí rodinky s dětmi a další zájemci. Děti se mohou vyfotit v kostýmu panoše nebo princezny.

Poloha na mapě

Fotogalerie

Mohlo by Vás zajímat